На 24 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в град Тетевен традиционно премина празнично шествие, бе открит STEM център и изложба-базар в НПГГСД "Сава Младенов“ и не на последно място – бяха наградени отличени учители за постигнати високи резултати през изминалата година.

Шествието започна по главната пешеходна улица на града и продължи до пл. „Сава Младенов“. В него се включиха кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметовете Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, началникът на РУО-Ловеч - д-р Иваничка Буровска, общински съветници, учители и възпитаници от училищата и детските градини от общината, читалищни дейци и граждани.

След това на централния площад се състоя тържествена церемония, на която всички присъстващи бяха поздравени от д-р Бояджиева, д-р Буровска и директора на СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен – Маринела Маркова. Кметът на Тетевен и началникът на РУО - Ловеч връчиха и почетни грамоти на отличени учители от училищата и детските градини от общината за приноса им в развитието на образователното дело.

Днес е един от най-светлите и най-българските празници – 24 май. Ден, в който с признателност и гордост свеждаме глава пред делото на светите братя Кирил и Методий, пред силата на словото, знанието и духовността. Ден, който ни напомня, че народ, съхранил писмеността, просветата и културата си, е народ с бъдеще. Това каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в празничното си слово към присъстващите.

Тя подчерта, че 24 май не е просто дата в календара, а празник на българския дух. Празник на онези, които всеки ден палят искрата на знанието в детските очи. На хората, които със търпение, всеотдайност и любов изграждат бъдещето на България – нашите учители, отбеляза д-р Бояджиева.

В този ден ние изразяваме своята дълбока признателност към всички просветни и културни дейци – към преподавателите в детските градини и училищата, към читалищните дейци, библиотекарите, творците и всички, които пазят жив българския дух, каза още кметът на Тетевен.

Програмата продължи с музикални изпълнения от духов оркестър и ичасстието на самодейци и групи от НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен.

Малко по-късно беше открит вторият високотехнологичен STEM център в НПГГСД "Сава Младенов“ – „Лесотехническа работилница 2“. Докато първата работилница на гимназията е с акцент върху мебелното производство, новият кабинет залага на горското стопанство и е оборудван с технологии от последно поколение. Лентата на новата придобивка прерязаха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, началникът на РУО-Ловеч - д-р Иваничка Буровска и директорът на училището – инж. Златина Каталиева.

В началото на празничния ден д-р Бояджиева и инж. Каталиева откриха и традиционната изложба-базар "Тетевен - изкуства, занаяти и промишленост", която е позиционирана в кабинетите на училището. В нея се включиха близо 30 творци, производители и гости от региона, които представиха фотографии, мебели, дървопластика, картини, сувенири, свещи, бижута, шевици, плетива, телени пластики и др. Гражданите и гостите на Тетевен ще имат възможност да разгледат експозицията на 24 и 25 май.

 

Във връзка с продължителните валежи на територията на община Тетевен, кметът на Общината – д-р Мадлена Бояджиева, свика Щаба за защита при бедствия. Беше обсъдена ситуацията и критичните точки във всяко населено място.

По данни на Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) - през последните 24 часа в с. Рибарица са паднали 41 л./кв.м., а в гр. Тетевен – 45 л/кв.м. Нивото на реките Черни Вит и Бели Вит се е покачило с 278 см.

Към момента няма бедстващи хора и застрашени домове, като на няколко места има заляти дворове. Има критична точка в кв. Полатен, където в момента се възстановява дигата, която бе изградена при предишното наводнение.

Поради замътване на водохващането, временно е спряно водоподаването, което ще бъде възстановено възможно най-скоро.

Щабът прецени, че в момента няма необходимост от обявяване на бедствено положение, но обстановката се следи постоянно – най-вече критичните точки, като се държи връзка с кметовете на населените места.

Ситуацията остава под наблюдение, а отговорните институции имат готовност да реагират при нужда.

На 22 май в местността Просеченик бе отбелязана 150-та годишнина от героичната смърт на Христо Петров Хаджистойчев /Габровчето/ – смел въстаник от четата на Цанко Дюстабанов и достоен борец за свободата на България.

Събитието събра жители и гости на града, сред които зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, директорът на Регионален исторически музей - Габрово – Росен Йосифов, родственици на Габровчето, ученици от училищата в град Тетевен и др. Те сведоха глави пред саможертвата на един от героите на Априлската епопея.

В знак на почит бяха изнесени възпоменателни слова от Петко Маринов - културен деец и общественик. Той припомни за делото, завета и подвига на Христо Габровчето, за безсмъртния дух на българските герои и за цената на свободата, извоювана с кръв и жертви.

Слово бе изнесено и от Росен Йосифов.

Пред паметника на революционера бяха поднесени цветя от Община Тетевен, ОбС-Тетевен, Регионален исторически музей - Габрово , СОСЗР и СВВБ – Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, Национална асоциация „Сигурност“, Клуб на пенсионера – Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГСЕУ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, граждани и др.

В програмата участваха и МВГ „Вежен“ – гр. Тетевен, а краят на събитието бе сложен с историческа възстановка на залавянето и убийството на смелия въстаник, представена от учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен.

Община Тетевен благодари за съдействието при организацията на събитието на: Петко Маринов, семейство Александрови, Райко Райков и учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен.

На 24 и 25 май в гр. Тетевен и с. Рибарица ще се състоят възпоменания по случай 150-та година от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски.

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, около 20.00 ч., на пл. „Сава Младенов“ ще звучат изпълнения на представителния духов оркестър на ВВС.

Програмата ще продължи със слова за безсмъртния дух на българските герои и за цената на свободата, извоювана с кръв и жертви. Ще бъде приет строя на почетните роти от ВВВУ „Георги Бенковски“, след което всички жители и гости на града ще сведат глави пред подвига на всички знайни и незнайни воини, дали живота си за освобождението на България. Събитието ще завърши с тържествена заря-проверка.

На 25 май от 11.00ч. в местността Костина, село Рибарица, ще се състои възпоменателен митинг и жива картина, която ще пресъздаде последните часове на войводата Георги Бенковски и верните му спътници, станали жертва на предателство в Тетевенския балкан.

На 19 май в ОУ „Васил Априлов“ – с. Градежница бяха открити два нови STEM кабинети и три високотехнологични свързани класни стаи, създадени с мисъл за модерното образование и бъдещето на учениците.

На откриването присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева, които поздравиха присъстващите и подчертаха, че новите придобивки дават възможност на учениците да учат в модерна и вдъхновяваща среда, която развива любознателност, творчество и увереност. Те отбелязаха още, че това е инвестиция в знанието, уменията и бъдещето на децата.

Директорът на училището – Детелина Силянова подчерта, че новите образователни пространства ще дадат възможност на младежите да учат чрез преживяване, практика, творчество и иновации: „Учениците ще развиват своите дигитални умения, логическо мислене, креативност и умения за работа в екип – качества, които са ключови за света на бъдещето“, каза още г-жа Силянова.

В STEM кабинета „Математика и информационни технологии“, учениците ще разполагат с ново високотехнологично оборудване като – VR очила за виртуална реалност, 3D принтер, 3D скенер, 3D плотер, измервателна станция за въздух и околна среда в затворени помещения, както и 17 нови лаптопа, дрон с контролер, интерактивен дисплей от последно поколение, модерна двустранна подвижна дъска и др.

В кабинета „Роботика и кибер-физични системи“, учениците ще могат да се потопят в света на роботиката, програмирането и инженерното мислене. Кабинетът ще има на разположение - роботи за програмиране, роботи със сензори и micro:bit платки, робот куче – домашен любимец, комплекти Smarty Kids за най-малките, роботика Engino Produino за по-големите ученици, механични конструктори, модулни комплекти и образователната система Wonder Dash за учениците от първи клас.

За да бъде учебната среда напълно модерна, безопасна и комфортна, кабинетите са оборудвани със специални щори за защита на техниката, съвременни климатици и интерактивни дисплеи. Изключително важна част от STEM средата са и трите високотехнологични свързани класни стаи, оборудвани с интерактивни дисплеи с вграден OPS компютърен модул и точка за достъп, мобилни стойки, лаптопи за учителите и камери, които ще подпомагат интерактивното обучение и съвременните методи на преподаване.

На събитието присъстваха още кметът на с. Градежница - Асен Русинов, общински съветници, директори на училища и детски градини от общината, родители, жители на селото и др.

На 19 май в сало на НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен се състоя премиерата на спектакъла „Лоши момчета“. Постановката бе на Любо Дочева, а в нея участва театралния състав към читалището.

Комедията бе изпълнена с много обрати, блестящо чувство за хумор и страхотна актьорска игра, която заслужено получи бурните аплодисменти на препълнения салон.

След присъстващите на спектакъла бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева. В края на представлението г-н Стоев отправи своите най-сърдечни поздрави към всички участници в постановката. Той подари букет с цветя и отправи специални благодарности и към г-жа Люба Дочева - за професионализма, творческия подход и всеотдайността при реализирането на този спектакъл.

Бяха прочетени и поздравителни адреси от името на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и от г-жа Стойчева.

 

С тържествена програма в ОУ „Георги Бенковски“ - с. Черни Вит бе отбелязан патронният празник на учебното заведение и 150 години от гибелта на великия български революционер Георги Бенковски. Специални гости на събитието бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Черни Вит – Цветослава Христова, бившия директор на училището - Цветанка Иванова. Събитието събра още ученици, учители, родители, жители и гости на селото, които заедно сведоха глави пред делото и саможертвата на един от най-светлите герои на българската свобода.

Своите слова и приветствия отправиха директорът на училището – Асен Асенов, г-н Стоев, г-жа Стойчева и г-жа Христова. Поздравителен адрес бе изпратен и от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.

Празничната програма премина под знака на признателността към личността на Бенковски и неговия безпримерен подвиг в борбата за национално освобождение. Учениците представиха рецитали, музикални и танцови изпълнения, посветени на героизма, родолюбието и паметта за Априлската епопея.

Официално бе открита и паметна плоча на Георги Бенковски в двора на училището – символ на уважението и преклонението към делото му. Паметната плоча ще напомня на бъдещите поколения за силата на българския дух и за цената на свободата.

Патронният празник се превърна в истински урок по родолюбие, който още веднъж показа, че паметта за героите на България продължава да живее чрез младите хора и чрез съхраняването на националните ценности.

Нов електрически автомобил ще обезпечава дейностите по предоставяне на социални услуги в „Общностен център за деца и семейства“- гр. Тетевен. Новата придобивка се осигурява в изпълнението на проект „Зелена енергия и мобилност за по-добра среда в Тетевен“. Освен превозното средство е изградена и зарядна станция с мощност 22 kW.

Електрическият автомобил ще улесни транспортирането и достъпа до различни услуги и дейности, като същевременно ще допринесе за намаляване на въглеродните емисии и опазване на околната среда.

Проектът се финансира от Механизма за възстановяване и устойчивост, процедура BG-RRP-13.009 „Инсталиране на фотоволтаични системи (ФЕЦ) в съществуващи социални услуги, делегирана от държавата дейност и закупуване на електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги”. Той е насочен към подобряване качеството на социалните услуги и създаване на по-устойчива и екологична среда за жителите на общината.

По проекта се предвижда още - в „Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост“ – с. Гложене и в „Дневен център за лица с увреждания“ – гр. Тетевен да се инсталират фотоволтаични системи с капацитет 15 kW. Те ще са предназначени за собствено потребление на електроенергия, като по този начин ще се повиши енергийната ефективност и ще се намали енергийната зависимост на сградите.

Община Тетевен ще продължи да работи активно за реализиране на инициативи, свързани с енергийната ефективност, устойчивата мобилност и повишаването качеството на живот на местната общност.

 

На 16 май в с. Черни Вит се състоя възпоменателен митинг по случай 150 години от Априлското въстание и в памет на Нейо Крачунов – укривателят на Бенковски. Жители и гости на селото сведоха глави пред героичната саможертва и подвиг на всички дали живота си за свободата на България.

Своите слова отправиха кметът на село Черни Вит - Цветослава Христова, зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева. Беше прочетен и поздравителен адрес от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. След това пред паметника на дядо Нейо бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, Общински съвет – Тетевен, Кметство Черни Вит, НЧ „Христо Смирненски 1925“ – с. Черни Вит, Съюз на ветераните от войните – Тетевен, Пенсионерски клуб – с. Черни Вит, ОУ „Георги Бенковски“ – с. Черни Вит, граждани и др.

Събитието завърши с жива картина, в която родолюбци и самодейци към местното читалище „Христо Смирненски 1925“ и членове на Национално дружество „Традиция“ пресъздадоха бурните исторически събития от май 1876. Те припомниха на събралите се за саможертвата на дядо Нейо, за зверските мъчения, на които е бил подложен и за смелото му хвърляне в буйните води на река Вит, за да остане верен докрай на Войводата, на неговата чета и на България.

 

На 14 май бяха наградени участниците в Общинския конкурс: „150 години безсмъртие: Априлското въстание през моите очи“. В него се включиха 105 ученици от цялата община и показаха, че историята не е прашна страница от учебник, а жива памет, която продължава да говори чрез младите хора.

Конкурсът се организира от Общинска фондация „Тома Васильов“ – гр. Тетевен по случай отбелязването на век и половина от героичната пролет на 1876-та година и има за цел да бъде разказано и показано чрез слово, багри или видео - за свободата, саможертвата и волята на предците ни по онова време.

Приветствие към присъстващите отправи г-жа Мария Стойчева - председател на Общинска фондация „Тома Васильов“. Тя благодари на всички участници за проявеното родолюбие, творческо вдъхновение, както и за това, че съхраняват историческата памет за героите от Тетевенския край и националноосвободителните борби на българския народ.

Г-жа Стойчева и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева връчиха наградите в трите категории – „Рисунка“, „Видео“ и „Литературно творчество“. Бяха раздадени общо 13 специални отличия, а всички участници в конкурса получиха поощрителни награди. За първите три места във всяка от трите категории бяха предвидени и парични награди.

В категория „Литературно творчество“ първата позиция бе присъдена на Ани Чобанова от ОУ „Васил Априлов“ - с. Градежница. На второ място бе класирана Василена Петкова от СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен, а на трето - Чудомира Данчева от НУ „Хаджи Генчо“ - гр. Тетевен.

В категория „Рисунка“ на първо място бе избрана творбата на Павел Матев от ОУ „Георги Бенковски“ - с. Черни Вит, на второ място – на Лъчезар Василев от ОУ „Георги Бенковски“ - с. Черни Вит, а на трето на Моника Манева от ПГСЕУ - гр. Тетевен.

В категория „Видео“ на първо място бе класиран проектът на Галя Йотова, Мартина Стоянова и Станислава Сълева от СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен. Второто място бе отредено на Борислава Георгиева от СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен, а трето място отново спечели видео на Галя Йотова, Мартина Стоянова и Станислава Сълева.

Специална награда бе присъдена на Манол Миков от 12 клас на СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, за съхраняване на паметта за героизма и саможертвата на българските априлци и за принос към утвърждаването на родолюбието сред младото поколение.

Тетевен

 bottom logo teteven new green

Актуално от Общински съвет

За региона

  Меню