С много настроение, празничен дух и богата художествена програма премина Коледният концерт на съставите и школите по изкуства при НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен. Събитието събра в залата жители и гости на града, които се насладиха на изпълнения, посветени на най-светлите коледни и новогодишни празници.

На сцената се изявиха талантливи деца, младежи и самодейци от различните школи и художествени състави към читалището, които представиха музикални, танцови и вокални изпълнения. Програмата бе изпълнена с емоция, коледен дух и заслужено получи бурни аплодисменти от публиката.

В края на концерта присъстващите бяха поздравени от кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева и председателя на Общински съвет – Тетевен Мария Стойчева. Те изразиха благодарност към ръководството на читалището, художествените ръководители и участниците за труда и всеотдайността им, както и за приноса им към културния живот на общината.

Сред официалните гости на събитието бяха заместник-кметовете на Община Тетевен Тони Стоев и Борис Врабевски.

Коледният концерт на НЧ „Съгласие 1869“ за пореден път доказа, че читалището е жив културен център, който съхранява традициите и създава празнично настроение за тетевенската общественост.

В село Галата се извърши асфалтиране на улица „Георги Бенковски“, която е с дължина от 280 метра. Ремонтът е част от усилията на Община Тетевен за подобряване на уличната инфраструктура в населените места.

По време на строително-монтажните дейности на оглед на обекта присъстваха кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева, кметът на с. Галата - Младен Младенов и кметът на с. Български извор - Исай Данг. Те се запознаха с напредъка на работата и обсъдиха значението на реализирания ремонт за местните жители.

Рехабилитацията на улицата ще подобри условията за движение, ще повиши безопасността и ще улесни достъпа на живущите в района. Подобни дейности са част от последователната политика на общината за обновяване на уличната мрежа и подобряване качеството на живот в селата на община Тетевен.

В навечерието на Коледно-новогодишните празници, кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева посрещна малките коледари от ДГ „Детелина“ – гр. Тетевен. Те изпълниха коледарски песни и нарекоха общинската администрация за здраве и благополучие.

Д-р Бояджиева благодари на децата и техните ръководители, че за поредна година са уважили общинска администрация: „Скъпи коледарчета, Вие донесохте в сърцата ни радостта, светлината и магията на Коледа. Благодарим Ви, че с чистите си детски гласове и усмивки пазите и предавате българските традиции. Пожелавам Ви да бъдете здрави, обичани и щастливи, а дните Ви да са изпълнени с топлина, доброта и сбъднати мечти“.

Кметът дари на малчуганите вити краваи и лакомства, като пожела на всички светли празници.

Сред присъстващите на тържеството бяха още зам.-кметът на Община Тетевен - Борис Врабевски и служители на администрацията.

Управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони /СПРЗСР/ 2023–2027 г. одобри стратегията за водено от общностите местно развитие на сдружение "Местна инициативна група Тетевен".

Общият бюджет на стратегията възлиза на 5 866 667,00 лв. / 2 999 576,21 евро, осигурен по линия на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027г. От тях 1 466 667,00 лв. / 749 894,93 евро са предвидени за управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране.

Одобрено е и допълващо финансиране от: Програма „Развитие на човешките ресурси“ за периода 2021 – 2027 в размер на 900 000,00 лв. / 460 162,69 евро; Програма „Околна среда“ за периода 2021 – 2027 в размер на 200 000,00 лв. / 102 258,38 евро и Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ за периода 2021 – 2027 г. в размер на 1 100 000,00 лв. / 562 421,07 евро.

Одобрената стратегия ще подпомогне устойчивото развитие на региона, като насърчи местните инициативи, подобри качеството на живот и създаде нови възможности за икономическо и социално развитие. МИГ – Тетевен ще бъде в помощ на местния бизнес и граждани, осигурявайки им помощ и съдействие за кандидатстване по съответните европейски програми.

На 15 декември Черни Вит отбеляза своя празник - Подписването на Указ № 557 от Княз Фердинанд за обявяването на селото за самостоятелна единица – Община. Тази година се навършиха 111 години от историческото събитие.

Честването започна в храм „Успение Богородично” в центъра на селото, където се проведе празнична служба и водосвет за здраве. Сред присъстващите на празника бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, бивши кметове на Черни Вит, председателят и секретарят на НЧ „Христо Смирненски 1925“ – с. Черни вит, директорът на ОУ „Георги Бенковски“ - с. Черни Вит – Асен Асенов, жители и гости на селото.

Кметът на с. Черни Вит - инж. Цветослава Христова, поздрави присъстващите и припомни на всички събитията около паметния момент с подписването на Указ №557.

Своите приветствия отправи д-р Бояджиева, а след нея това сториха - г-жа Стойчева и секретарят на местното читалище – Матея Димитрова. Поздрав отправиха и от пенсионерски клуб „Три поколения“ - с. Черни Вит.

Бяха обявени на най-младите и най-старите жители на селото, а за своята Златна сватба подарък получиха – Марияна и Венцислав – Вутови.

Събитието завърши с музикална програма от учениците на ОУ „Георги Бенковски“ в село Черни Вит.

В навечерието на най-светлия християнски празник – Рождество Христово, Община Тетевен организира Коледен турнир по футбол за деца, който се проведе на спортен комплекс „Тетевен 2009“.

В него се включиха 5 отбора - ФК „Озрен“ - Голям извор, ФК „Вихър“ – Глогово, ФК „Пещера“ – Галата, ФК „Светкавица“ – Градежница и ДЮШ „Светкавица“ – Градежница.

В получилия се атрактивен и оспорван турнир, златните медали бяха спечелени от отбора на ДЮШ „Светкавица“. На второ място се класира тимът на ФК „Озрен“, а на трето място ФК „Пещера“. Отборът на ФК „Светкавица“ се нареди на четвърта позиция, а ФК „Вихър“ остана пети.

Медалите, купите и индивидуалните награди - за най-добрите играчи в турнира, бяха връчени от кмета на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, която е и патрон на събитието.

Индивидуални награди:

  1. Голмайстор – Симеон Семков (ДЮШ „Светкавица“)
  2. Най-добър нападател – Димитър Трифонов (ФК „Озрен“)
  3. Най-добър вратар – Милен Манев (ДЮШ „Светкавица“)
  4. Най-добър защитник – Младен Атанасов (ФК „Озрен“)
  5. Звезда на турнира – Анна Манева (ФК „Светкавица“)
  6. Най-атрактивен футболист – Красимир Алдинов (ФК „Вихър“)

В салона на Общинска администрация – Тетевен, се проведе работната среща във връзка с осъществяването на държавния план-прием за учебната 2026/2027 г. в средните училища на община Тетевен.

Срещата се проведе съвместно с РУО - Ловеч и бе открита от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.

Осъществяването на държавния план-прием в средните училища на община Тетевен е ключова стъпка за гарантиране на качествено и достъпно образование за нашите деца, каза д-р Бояджиева в своето приветствие.

Тя подчерта, че Общината изпълнява активна роля на медиатор между образованието и бизнеса, за да осигури обучение, отговарящо на реалните потребности на пазара на труда: „Убедена съм, че с общи усилия ще създадем устойчиви възможности за развитие и реализация на младите хора в нашия регион“, каза още кметът на Тетевен.

151 са учениците завършили 7 клас в община Тетевен, което е с 9 повече от миналата година, каза д-р Иваничка Буровска – началник на РУО-Ловеч. Тя постави въпроса за начините за задържане на учениците в Тетевен и причините за тяхното преместване в други градове.

Д-р Буровска обърна внимание и на новата политика на МОН по отношение на чуждоезиковото обучение, като подчерта, че идеята е да се засили общообразователната подготовка и функционалната грамотност на учениците, без да се ограничават възможностите за качествено езиково обучение.

Средните училища от община Тетевен заявиха следния държавен план – прием за учебната 2026/2027 г.:

СУ „Георги Бенковски“ - град Тетевен

  • Професионална паралелка – Компютърни системи и технологии и Електронна търговия, маркетинг и реклама;
  • Професионална паралелка – Ресторантьорство и кетъринг

НПГГСД „Сава Младенов" - град Тетевен

  • Професионална паралелка – Стопанисване на горите и Механизация на горското стопанство;
  • Професионална паралелка – Мебелно производство и реставрация

Професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги – град Тетевен

  • Професионална паралелка – Строителство и архитектура;
  • Професионална паралелка – Автомобилна техника и мехатроника и Устойчива мода

Сред присъстващите на срещата бяха още Даниела Йотова – РУО Ловеч, г-н Христо Христов - директор на Дирекция „Бюро по труда“, гр. Тетевен, директори и зам.-директори на НПГГСД "Сава Младенов" - гр. Тетевен, Професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги - гр. Тетевен и СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен, директори от основните училища в общината, управители на фирми, учреждения и др.

С тържествена програма и много настроение на централния площад в Тетевен бяха запалени светлините на коледната елха, с което официално бе поставено началото на Коледните и Новогодишни празници в общината. Събитието събра десетки жители и гости, дошли да се потопят в духа на празниците.

Зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, поздрави присъстващите с топли думи и пожела здраве, светли празници и много усмивки през предстоящата година.

В програмата се включиха децата от детските градини в града, създавайки истинска вълшебна атмосфера и радост за всички присъстващи.

Кулминацията на вечерта настъпи с дългоочаквания момент — запалването на светлините на коледната елха. Площадът, озарен в празнични багри, бе последван от ефектна заря, която донесе още емоции и аплодисменти.

На 3 декември се отбелязва Международният ден на хората с увреждания. По този повод и по инициатива на Община Тетевен, младежи от трите средни училища в града зарадваха потребителите на Дневния център за лица с увреждания. Те им подариха торта, книги, раници, пъзели и образователни кубчета, които ще им послужат в техните ежедневни занимания.

Инициативата има за цел да възпита младите хора към извършване на добри дела и толерантност. Важно е подрастващите да се възпитават в среда, в която всеки да се чувства ценен, уважаван и приет със своите различия, да се себеизразява и да бъде полезен.

По случай Международния ден на хората с увреждания бяха изпратени поздравителни адреси - от кмета на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, до Дневния център за лица с увреждания в гр. Тетевен и до Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост – с. Гложене.

В тях д-р Бояджиева изказва своята благодарност към директорите и екипите на центровете за тяхната работата, за отдадеността, професионализма и ежедневната грижа към хората, които най-силно се нуждаят от подкрепа.

Благодаря Ви за усилията, които ежедневно полагате, за да подобрите качеството на живот на хората с увреждания и да им осигурите нужната грижа и защита. Вашите екипи и Вашата работа са важна част от социалната политика на Община Тетевен, която се стреми към приобщаващо, съпричастно и хуманно общество, се посочва още в поздравителните адреси.

На 3 декември отбелязваме Международния ден на хората с увреждания – ден, който ни напомня за силата на човешкия дух, за ценността на солидарността и за значението на една подкрепяща и приобщаваща среда.

Това е момент, в който всички ние – институции, организации, граждани – трябва отново да заявим своята ангажираност към каузата за равноправие, достоен живот и активна социална интеграция на хората с увреждания. Вашият пример за воля, трудолюбие и целеустременост е вдъхновение за цялото ни общество.

Община Тетевен винаги е работила и ще продължи да работи за осигуряване на достъпни услуги, подкрепящи политики и условия, които дават реални възможности за развитие и участие във всички сфери на обществения живот. Заедно, чрез сътрудничество и взаимно уважение, можем да изградим още по-силна, хуманна и сплотена общност.

Пожелавам Ви здраве, увереност, подкрепа и повече поводи за усмивки. Нека не забравяме, че обществото е силно тогава, когато всеки негов член е приет, уважаван и ценен.

Нека настъпващите Коледни и Новогодишни празници донесат повече енергия, оптимизъм и щастливи моменти на Вас и Вашите семейства!

 

Д-р Мадлена Бояджиева

КМЕТ НА ОБЩИНА ТЕТЕВЕН

Тетевен

 bottom logo teteven new green

Актуално от Общински съвет

За региона

  Меню