Новини от региона
На 23 май в гр. Тетевен се проведе възпоменание по случай 81-та годишнина от смъртта на ген. Владимир Вазов. По традиция Община Тетевен и СОСЗР - гр. Тетевен организираха шествие, което тръгна от пл. „Сава Младенов“ и завърши пред паметната плоча върху къщата, където ген. Вазов прекарва последните месеци от живота си. Тази година се навършват и 10 години от откриването на паметната плоча на именития българин - инициатива идваща от местни родолюбци, подкрепена и реализирана от Община Тетевен през 2016 г.
Слово бе изнесено от председателя на СОСЗР – Тетевен – м-р о.з. Благовест Пандурски, а в програмата взеха участие членове на НД "Традиция" - Регионален клон "34-ти пехотен троянски полк" Априлци-Троян-Севлиево – като почетен караул и мъжка вокална група ,,Вежен“–Тетевен.
В края на събитието, за да засвидетелстват своята почит и признателност, бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, ОбС-Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, ДГ „Васил Левски“ и ДГ „Детелина“ – гр. Тетевен, ученици от СУ „Георги Бенковски“ и НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, СОСЗР – Тетевен, СВВБ – Тетевен, Национална асоциация „Сигурност“, граждани и др.
На 25 май в местността Костина, в с. Рибарица, с възпоменателен митинг беше отбелязана 150-та годишнина от трагичния, но славен епилог на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Събитието събра десетки родолюбиви българи – представители на институции, общественици, ученици, туристи и гости от цялата страна, които отдадоха своята почит и сведоха глави пред родолюбието, свободолюбието и саможертвата на борците за нашата свобода.
Честването започна с панихида, отслужена от отец Павел, след което кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, изнесе приветствено слово.
Костина не е просто географско място. Тя е символ на саможертвата в името на свободата. Символ на онази непоколебима воля, която превръща обикновени хора в герои и оставя завинаги имената им в сърцето на българския народ, каза д-р Бояджиева.
Тя отбеляза, че Георги Бенковски е олицетворение на бунтовния дух на България – смел, решителен, безстрашен. Човек, който успява да запали искрата на свободата в сърцата на хиляди българи и да поведе народа към борба за достойнство и независимост. Неговите думи и дела и днес звучат със същата сила, защото са родени от любов към Родината, добави кметът на Тетевен.
Епилогът на Априлското въстание е трагичен, но и велик. След разгрома на въстанието именно саможертвата на героите отваря очите на света за страданията и стремежа към свобода на нашия народ. Кръвта, пролята по българските земи, не е напразна – тя се превръща в път към Освобождението на България, подчерта д-р Бояджиева.
Тя завърши с думите, че днес, 150 години по-късно, ние сме длъжни да пазим тази памет жива. Да разказваме на младите хора за героите не само като исторически личности, а като пример за чест, смелост и безусловна любов към Родината.
Програмата продължи с разказ за Бенковски от негови потомки - Радина Росенова и Бояна Илиева.
Краят на събитието бе белязан от силно емоционален момент – представители на клуб „Традиция“ представиха жива картина, пресъздаваща последните минути от живота на Георги Бенковски и верните му спътници. С въздействащ реализъм и отдаденост, те върнаха присъстващите назад във времето, припомняйки трагизма и величието на онзи съдбоносен ден.
Сред присъстващите на възпоменанието бяха народните представители Младен Маринов, проф. д-р. Тихомир Тотев, Ивет Горанова, областният управител на област Ловеч – Пламен Христов, подполковник д-р инж. Пламен Кръстев, зам.-кметовете на Община Тетевен - Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Рибарица – Пенка Ганева.
Вечерта на 24 май в град Тетевен се състоя традиционната заря-проверка, с която бе отбелязана 150-та годишнина от Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Присъстващите отдадоха заслужена почит на всички знайни и незнайни герои, паднали в името на свободна и независима България.
Събитието се проведе на площад „Сава Младенов“, а в церемонията взеха участие почетните роти от ВВВУ „Георги Бенковски“. Преди официалната част всички се насладиха на музикалните изпълнения на Представителния духов оркестър на ВВС.
Преди век и половина българският народ поема по пътя на саможертвата в името на най-святата човешка ценност – свободата. Априлското въстание е не просто бунт срещу потисничеството, то е морален връх в нашата национална история – символ на непоколебимия български дух, на достойнството и жаждата за независимост, каза в своето слово кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева.
Тя подчерта, че епилогът на въстанието носи болка, страдание и тежки изпитания за народа ни, но именно той разтърсва съвестта на Европа и превръща българската кауза в световна тема. Кръвта на хилядите знайни и незнайни герои не е пролята напразно, а тяхната саможертва проправя пътя към Освобождението на България, отбеляза кметът на Тетевен.
Днес, 150 години по-късно, ние сме длъжни не само да помним историята, но и да осъзнаваме цената на свободата, която днес приемаме като даденост. Наш дълг е да пазим паметта за героите, за да предадем на следващите поколения уроците по родолюбие, чест и достойнство, подчерта д-р Бояджиева.
Приветствие към събралите се отправи и подполковник д-р инж. Пламен Кръстев – зам.-началник на ВВВУ "Георги Бенковски" – гр. Долна Митрополия.
Кулминацията на вечерта бе тържествената заря-проверка, изпълнена от военнослужещи от състава на Българската армия. Тя освети небето над Тетевен така, както паметта на героите осветява историята ни вече близо век и половина.
Сред присъстващите на традиционната заря - проверка бяха зам.-кметовете на Община Тетевен - Тони Стоев и Борис Врабевски, Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен, Иво Милчев – кмет на село Глогово, общински съветници, народните представители - Николай Нанков, Младен Маринов и Валери Лачовски, областният управител на Ловеч – Пламен Христов, потомци на войводата Георги Бенковски и др.
Поздравителни адреси бяха получени от: Михаела Доцова – председател на 52-то Народно събрание, Андрей Новаков – евродепутат, н. пр. Радко Влайков – извънреден и пълномощен посланик на Р. България в Румъния, Димитър Николов – кмет на Община Бургас, инж. Владимир Александров – кмет на Община Етрополе, Боряна Керемидска – председател на ОбС – Етрополе, проф. д-р Добромир Димитров – ректор на МУ – Плевен и др.
На 24 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в град Тетевен традиционно премина празнично шествие, бе открит STEM център и изложба-базар в НПГГСД "Сава Младенов“ и не на последно място – бяха наградени отличени учители за постигнати високи резултати през изминалата година.
Шествието започна по главната пешеходна улица на града и продължи до пл. „Сава Младенов“. В него се включиха кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметовете Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, началникът на РУО-Ловеч - д-р Иваничка Буровска, общински съветници, учители и възпитаници от училищата и детските градини от общината, читалищни дейци и граждани.
След това на централния площад се състоя тържествена церемония, на която всички присъстващи бяха поздравени от д-р Бояджиева, д-р Буровска и директора на СУ „Георги Бенковски“ - гр. Тетевен – Маринела Маркова. Кметът на Тетевен и началникът на РУО - Ловеч връчиха и почетни грамоти на отличени учители от училищата и детските градини от общината за приноса им в развитието на образователното дело.
Днес е един от най-светлите и най-българските празници – 24 май. Ден, в който с признателност и гордост свеждаме глава пред делото на светите братя Кирил и Методий, пред силата на словото, знанието и духовността. Ден, който ни напомня, че народ, съхранил писмеността, просветата и културата си, е народ с бъдеще. Това каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в празничното си слово към присъстващите.
Тя подчерта, че 24 май не е просто дата в календара, а празник на българския дух. Празник на онези, които всеки ден палят искрата на знанието в детските очи. На хората, които със търпение, всеотдайност и любов изграждат бъдещето на България – нашите учители, отбеляза д-р Бояджиева.
В този ден ние изразяваме своята дълбока признателност към всички просветни и културни дейци – към преподавателите в детските градини и училищата, към читалищните дейци, библиотекарите, творците и всички, които пазят жив българския дух, каза още кметът на Тетевен.
Програмата продължи с музикални изпълнения от духов оркестър и ичасстието на самодейци и групи от НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен.
Малко по-късно беше открит вторият високотехнологичен STEM център в НПГГСД "Сава Младенов“ – „Лесотехническа работилница 2“. Докато първата работилница на гимназията е с акцент върху мебелното производство, новият кабинет залага на горското стопанство и е оборудван с технологии от последно поколение. Лентата на новата придобивка прерязаха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, началникът на РУО-Ловеч - д-р Иваничка Буровска и директорът на училището – инж. Златина Каталиева.
В началото на празничния ден д-р Бояджиева и инж. Каталиева откриха и традиционната изложба-базар "Тетевен - изкуства, занаяти и промишленост", която е позиционирана в кабинетите на училището. В нея се включиха близо 30 творци, производители и гости от региона, които представиха фотографии, мебели, дървопластика, картини, сувенири, свещи, бижута, шевици, плетива, телени пластики и др. Гражданите и гостите на Тетевен ще имат възможност да разгледат експозицията на 24 и 25 май.
Във връзка с продължителните валежи на територията на община Тетевен, кметът на Общината – д-р Мадлена Бояджиева, свика Щаба за защита при бедствия. Беше обсъдена ситуацията и критичните точки във всяко населено място.
По данни на Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) - през последните 24 часа в с. Рибарица са паднали 41 л./кв.м., а в гр. Тетевен – 45 л/кв.м. Нивото на реките Черни Вит и Бели Вит се е покачило с 278 см.
Към момента няма бедстващи хора и застрашени домове, като на няколко места има заляти дворове. Има критична точка в кв. Полатен, където в момента се възстановява дигата, която бе изградена при предишното наводнение.
Поради замътване на водохващането, временно е спряно водоподаването, което ще бъде възстановено възможно най-скоро.
Щабът прецени, че в момента няма необходимост от обявяване на бедствено положение, но обстановката се следи постоянно – най-вече критичните точки, като се държи връзка с кметовете на населените места.
Ситуацията остава под наблюдение, а отговорните институции имат готовност да реагират при нужда.
На 22 май в местността Просеченик бе отбелязана 150-та годишнина от героичната смърт на Христо Петров Хаджистойчев /Габровчето/ – смел въстаник от четата на Цанко Дюстабанов и достоен борец за свободата на България.
Събитието събра жители и гости на града, сред които зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, директорът на Регионален исторически музей - Габрово – Росен Йосифов, родственици на Габровчето, ученици от училищата в град Тетевен и др. Те сведоха глави пред саможертвата на един от героите на Априлската епопея.
В знак на почит бяха изнесени възпоменателни слова от Петко Маринов - културен деец и общественик. Той припомни за делото, завета и подвига на Христо Габровчето, за безсмъртния дух на българските герои и за цената на свободата, извоювана с кръв и жертви.
Слово бе изнесено и от Росен Йосифов.
Пред паметника на революционера бяха поднесени цветя от Община Тетевен, ОбС-Тетевен, Регионален исторически музей - Габрово , СОСЗР и СВВБ – Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, Национална асоциация „Сигурност“, Клуб на пенсионера – Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГСЕУ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, граждани и др.
В програмата участваха и МВГ „Вежен“ – гр. Тетевен, а краят на събитието бе сложен с историческа възстановка на залавянето и убийството на смелия въстаник, представена от учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен.
Община Тетевен благодари за съдействието при организацията на събитието на: Петко Маринов, семейство Александрови, Райко Райков и учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен.
На 24 и 25 май в гр. Тетевен и с. Рибарица ще се състоят възпоменания по случай 150-та година от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски.
В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, около 20.00 ч., на пл. „Сава Младенов“ ще звучат изпълнения на представителния духов оркестър на ВВС.
Програмата ще продължи със слова за безсмъртния дух на българските герои и за цената на свободата, извоювана с кръв и жертви. Ще бъде приет строя на почетните роти от ВВВУ „Георги Бенковски“, след което всички жители и гости на града ще сведат глави пред подвига на всички знайни и незнайни воини, дали живота си за освобождението на България. Събитието ще завърши с тържествена заря-проверка.
На 25 май от 11.00ч. в местността Костина, село Рибарица, ще се състои възпоменателен митинг и жива картина, която ще пресъздаде последните часове на войводата Георги Бенковски и верните му спътници, станали жертва на предателство в Тетевенския балкан.
На 19 май в ОУ „Васил Априлов“ – с. Градежница бяха открити два нови STEM кабинети и три високотехнологични свързани класни стаи, създадени с мисъл за модерното образование и бъдещето на учениците.
На откриването присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева, които поздравиха присъстващите и подчертаха, че новите придобивки дават възможност на учениците да учат в модерна и вдъхновяваща среда, която развива любознателност, творчество и увереност. Те отбелязаха още, че това е инвестиция в знанието, уменията и бъдещето на децата.
Директорът на училището – Детелина Силянова подчерта, че новите образователни пространства ще дадат възможност на младежите да учат чрез преживяване, практика, творчество и иновации: „Учениците ще развиват своите дигитални умения, логическо мислене, креативност и умения за работа в екип – качества, които са ключови за света на бъдещето“, каза още г-жа Силянова.
В STEM кабинета „Математика и информационни технологии“, учениците ще разполагат с ново високотехнологично оборудване като – VR очила за виртуална реалност, 3D принтер, 3D скенер, 3D плотер, измервателна станция за въздух и околна среда в затворени помещения, както и 17 нови лаптопа, дрон с контролер, интерактивен дисплей от последно поколение, модерна двустранна подвижна дъска и др.
В кабинета „Роботика и кибер-физични системи“, учениците ще могат да се потопят в света на роботиката, програмирането и инженерното мислене. Кабинетът ще има на разположение - роботи за програмиране, роботи със сензори и micro:bit платки, робот куче – домашен любимец, комплекти Smarty Kids за най-малките, роботика Engino Produino за по-големите ученици, механични конструктори, модулни комплекти и образователната система Wonder Dash за учениците от първи клас.
За да бъде учебната среда напълно модерна, безопасна и комфортна, кабинетите са оборудвани със специални щори за защита на техниката, съвременни климатици и интерактивни дисплеи. Изключително важна част от STEM средата са и трите високотехнологични свързани класни стаи, оборудвани с интерактивни дисплеи с вграден OPS компютърен модул и точка за достъп, мобилни стойки, лаптопи за учителите и камери, които ще подпомагат интерактивното обучение и съвременните методи на преподаване.
На събитието присъстваха още кметът на с. Градежница - Асен Русинов, общински съветници, директори на училища и детски градини от общината, родители, жители на селото и др.
На 19 май в сало на НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен се състоя премиерата на спектакъла „Лоши момчета“. Постановката бе на Любо Дочева, а в нея участва театралния състав към читалището.
Комедията бе изпълнена с много обрати, блестящо чувство за хумор и страхотна актьорска игра, която заслужено получи бурните аплодисменти на препълнения салон.
След присъстващите на спектакъла бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева. В края на представлението г-н Стоев отправи своите най-сърдечни поздрави към всички участници в постановката. Той подари букет с цветя и отправи специални благодарности и към г-жа Люба Дочева - за професионализма, творческия подход и всеотдайността при реализирането на този спектакъл.
Бяха прочетени и поздравителни адреси от името на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и от г-жа Стойчева.
С тържествена програма в ОУ „Георги Бенковски“ - с. Черни Вит бе отбелязан патронният празник на учебното заведение и 150 години от гибелта на великия български революционер Георги Бенковски. Специални гости на събитието бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Черни Вит – Цветослава Христова, бившия директор на училището - Цветанка Иванова. Събитието събра още ученици, учители, родители, жители и гости на селото, които заедно сведоха глави пред делото и саможертвата на един от най-светлите герои на българската свобода.
Своите слова и приветствия отправиха директорът на училището – Асен Асенов, г-н Стоев, г-жа Стойчева и г-жа Христова. Поздравителен адрес бе изпратен и от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.
Празничната програма премина под знака на признателността към личността на Бенковски и неговия безпримерен подвиг в борбата за национално освобождение. Учениците представиха рецитали, музикални и танцови изпълнения, посветени на героизма, родолюбието и паметта за Априлската епопея.
Официално бе открита и паметна плоча на Георги Бенковски в двора на училището – символ на уважението и преклонението към делото му. Паметната плоча ще напомня на бъдещите поколения за силата на българския дух и за цената на свободата.
Патронният празник се превърна в истински урок по родолюбие, който още веднъж показа, че паметта за героите на България продължава да живее чрез младите хора и чрез съхраняването на националните ценности.

