В навечерието на Международният ден на хората с увреждания - 3 декември, кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева връчи плакети и грамоти на директорите на социалните услуги в общината. Наградите са признание за техния дългогодишен труд, професионализъм и значим принос в развитието на социалната сфера в региона.

Д-р Бояджиева изказа своята благодарност към всички работещи в социалната система, подчертавайки, че тяхната отдаденост ежедневно променя живота на хората в нужда. „Вашата работа е призвание. Тя изисква сърце, търпение и човечност. Общината високо цени усилията Ви и резултатите, които постигате“, заяви кметът при връчването на отличията.

Наградените директори бяха - Бранимира Павлова – директор на Дневния център за лица с увреждания и Общностния център за деца и семейства в град Тетевен, Анита Габровска – директор на Центъра за обществена подкрепа – гр. Тетевен, Мила Василева – директор на Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост – с. Гложене и Мила Герджикова – директор на СУ – Домашен социален патронаж.

Отличените изразиха благодарност за признанието и увериха, че ще продължат да работят активно за подобряване качеството на предоставяните услуги и грижата към потребителите.

Събитието завърши с обща снимка и кратък разговор за предстоящите инициативи и предизвикателствата пред социалния сектор в община Тетевен.

На 22 ноември в с. Черни Вит тържествено бе отбелязан 100-годишният юбилей на Народно читалище „Христо Смирненски 1925 г.“ – културна институция с дългогодишна традиция и значима роля за духовния живот на местната общност.

На празника присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен - Борис Врабевски и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева. Те поднесоха официални поздрави към ръководството, самодейците и жителите на селото, като подчертаха значението на читалището като пазител на местната културна памет, традиции и обичаите.

От името на кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева бе изпратен поздравителен адрес, в който тя изрази признателност към всички поколения читалищни дейци, съхранили и развили културната дейност през изминалото столетие. Тя пожела още много здраве, творчески успехи, вдъхновение, както и читалището да продължава да бъде опора на жителите на село Черни Вит.

По повод юбилея бяха връчени и специални подаръци от страна на Община Тетевен и Общинския съвет, като знак на уважение и подкрепа към дейността на институцията.

Празничната програма се превърна в емоционална среща между поколенията, обединени от любовта към родното и към българските традиции.

 

На 18 ноември в гр. Тетевен бе отбелязан Международният ден на толерантността. Ученици от училищата в общината показаха своите разбирания по темата за толерантността като представиха презентации, в които посочиха какво означава за всеки един от тях да бъде толерантен към различните. Те споделиха, че толерантността е ежедневен избор като всички трябва да бъдем добри и разбиращи, да бъдем хора, които не само говорят за толерантност, но и я прилагат.

В началото на срещата присъстващите бяха поздравени от зам.-кмета на Община Тетевен – Борис Врабевски и председателя на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева.

Децата от НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен бяха изготвили специален колаж по повод Международния ден на толерантността, с вълнуващи послания.

Всички ученици получиха тематични тениски, послания и грамоти за своето участие. Младите хора си тръгнаха с усмивка и с обещание да бъдат по-добри, по-търпеливи и по-човечни.

На 14 октомври, във връзка със Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия бяха поднесени цветя по пешеходните пътеки от детските градини и училищата в община Тетевен.

В град Тетевен се проведе и шествие с участието на деца от детските градини и ученици от училищата на града. ТО премина по маршрута – ул. „Иван Вазов“ /пешеходна част/ – моста при РУ МВР – улица „Петко М. Страшния“ и приключи на площад „Сава Младенов”. Там децата от детските градини пуснаха бели балони с хелий в израз на съпричастност към страданията на всички засегнати, техните семейства и близки. По посока на шествието бяха поднесени цветя на пешеходните пътеки, а на учениците бяха раздадени тематични брошури с призива – Бъдете внимателни! Нека помислим малко преди да тръгнем по пътя!

На този ден деца и ученици се обединиха за повече толерантност, етика и уважение на пътя. Да бъдем етични, толерантни и стриктни, в спазването на закона, е важно и като водачи, и като пътници, и като пешеходци, защото само животът е винаги с предимство на пътя.

Събитието се организира от МКБППМН при Община Тетевен, съвместно с РУ МВР – Тетевен и подкрепата и съдействието на детските градини и училищата.

Снимки от събитие: 

Образователна екскурзия до старопрестолния град Велико Търново бе наградата за изявени ученици от СУ „Георги Бенковски“ – град Тетевен, които положиха сериозни усилия и постигнаха високи резултати през годината - огнеборци, китаристи и групата ученици, които създадоха и развиха училищния подкаст.

Екскурзията бе организирана от екипа на училището и финансирана от Община Тетевен.

Учениците направиха виртуална разходка из Второто българско царство, връщайки се, както към най-славните, така и към най-мрачните дни от миналото. Докоснаха се до ежедневния живот, потопиха се в атмосферата на средновековния пазар и усетиха духа на голямата битка. Миналото следва да се помни, заради бъдещето.

След приключението в интерактивния мултимедиен център, учениците се разходиха по Самоводската чаршия, за да е преживяването им още по-истинско и автентично.

От училището изказаха своята благодарност към Община Тетевен - за подкрепата и готовността да насърчават всички успешни ученици.

 

На 5 ноември в сградата на Община Тетевен бяха наградени участниците във фотоконкурса „Духът на Тетевен“. Той се организира по случай 1 ноември – Празник на град Тетевен и във връзка с изпълнението на Стратегически приоритет № 7 – Насърчаване на културата и творчеството сред младите хора – от Годишен план за младежта на Община Тетевен за 2025 г.

В конкурса взеха участие 21 творби на ученици от трите средни училища в града. Инициативата имаше за цел - чрез художествената фотография, да се съдейства за формиране на по-добро отношение към природата и оценяване на културното наследство в родния край, както и да се стимулират творческите изяви на младите хора.

Фотографиите бяха оценявани от предварително съставено жури, а кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, връчи грамотите и наградите на участниците.

На първо място бе избрана фотографията на Силвестър Манолов – Център за обществена подкрепа /ЦПЛР/ – гр. Тетевен. Второто място в конкурса бе за Боян Маринов – НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, а на трето място журито класира Ралица Русинова – СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен. Спечелилият първа награда получи фотографско осветление, а за второ и трето място бяха подарени стативи.

Всички участници получиха грамоти, а от ЦПЛР - Тетевен връчиха специална награда на Аделина Славеева от ПГСЕУ – гр. Тетевен – книгата Алманах - Традиции и празници на българите.

Кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кметът Тони Стоев извършиха днес инспекция на изпълнението на Етап 2 от обект „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа в обхвата на квартали №33, 24, 21, 19, 14, 13, 12, 10, 5 и част от 3 – гр. Тетевен“.

По време на инспекцията д-р Бояджиева се запозна на място с напредъка на строително-монтажните дейности, разговаря с представители на изпълнителя и обсъди с тях сроковете и организацията на работа. Тя подчерта, че реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа е от ключово значение за подобряване на водоснабдяването и важна стъпка за решаване на проблема с безводието в Тетевен.

Участъкът е част от високата зона на гр. Тетевен. Старият водопровод е построен през 60-те години от етернитови тръби и е с високи загуби на питейна вода и честа аварийност, каза д-р Бояджиева.

Тя отбеляза, че този проект е част от поетапните усилия на Общината за модернизиране на инженерната инфраструктура. „С подмяната на старите и амортизирани тръби се намаляват авариите и загубите на вода, което е важна стъпка към по-ефективно управление на водните ресурси“, коментира д-р Бояджиева.

Проектът се реализира след подписано споразумение между Община Тетевен и Министерството на регионалното развитие и благоустройството през април 2024 година. Средствата се отпускат от държавния бюджет по Инвестиционната програма за общински проекти, съгласно Приложение №3 и подадено заявление от страна на Община Тетевен до МРРБ.

Проектът обхваща реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа по следните клонове:

  • Клон 7 и Клон 4 - ул. "Лальо Пеев" от кръстовището с ул. "Иван Вазов" до кръстовището с ул. "Емил Марков";
  • Клон 1 - по ул. „Мария Удренова“ от кръстовището на ул. „Марин Урманов“ до кръстовището с ул. „Усин Керим“
  • Клон 1 и Клон 8 - по ул. "Усин Керим";
  • Клон 11 - по ул. "Михаил Казначея" от кръстовището на ул. "Иван Вазов" до кръстовището с ул. "Марин Урманов"
  • Клон 5 - по ул. "Марко Йончев" от кръстовището на ул. "Иван Вазов" до кръстовището с ул. "Емил Марков";
  • Клон 13 - по ул. "Никола Вапцаров" от кръстовището на ул. "Иван Вазов" до кръстовището с ул. "Емил Марков";
  • Клон 12 - по ул. "Гачо Василков" от кръстовището на ул. "Иван Вазов" до кръстовището с ул. "Емил Марков";
  • Клон 6 - по ул. "Паца Нейкова" от кръстовището с ул. "Марин Урманов" до кръстовището с ул. "Иван Вазов";

Очаква се дейностите по Етап 2 да приключат в срок и без сериозни затруднения за граждани. Община Тетевен поднася своите извинения за причинените неудобства и призовава за търпение и разбиране.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева бе удостоенa с юбилеен медал „80 години от победата над хитлерофашизма (1945-2025)“. Отличието бе връчено от членовете на Общинската организация на Съюза на ветераните от войните на България (СВВБ) в гр. Тетевен.

Медалът беше връчен след решение на Изпълнителното бюро на Съюза и Заповед на председателя на СВВБ – полк. от запаса Анани Христов, за принос към съхраняване на военната ни история и активна военно-патриотична дейност в Община Тетевен.

С отличието бе удостоен и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева.

На 2 ноември в село Бабинци се проведе Празника на чешмарите, посветен на живата връзка между хората и планинската вода. Събитието събра посетители от различни населени места в общината.

Началото на празника бе поставено с освещаването на новоизградената обществена чешма в центъра на селото, извършено от отец Борис. Проектът включваше още изграждане на дървен навес, а прилежащото пространство бе облагородено, за да се превърне в приятно място за срещи и отдих на жителите и гостите на Бабинци. Дейностите бяха финансирани от Фондация BCause - гр. София чрез националната програма „Капка по капка“.

Зам.-кметът на Община Тетевен - Тони Стоев поздрави присъстващите, а след него това направи и Мая Косева – представител на Фондация BCause.

В рамките на празничната програма бяха представени резултатите от химичния анализ на водата в с. Бабинци, както и информация за традиционното събитие „Дни на планинската вода“. Гости и местни жители имаха възможност да чуят исторически и любопитни факти за изворните чешми и чешмарите от Тетевенския край, разказани от майстори и техните наследници.

Посетителите се насладиха и на фотоизложба, посветена на изворните чешми в Тетевен и околните села, както и на музикални поздрави - с изпълнение на гайда от 11-годишния Йоан Драганов и МВГ „Вежен“ – гр. Тетевен.

Част от празничното настроение донесе и кулинарната изложба с традиционни храни и напитки, подготвени от представители на селата Гложене, Голям извор, Васильово и домакините от Бабинци. След това всички гости бяха поканени на празничен обяд и дегустации на местни специалитети – тетевенска саламура, просеник, качамак, баклава, сирена, кисело мляко, баници и други вкусни ястия от региона.

За финал участниците имаха възможност да се насладят на красотата на природата с разходка по екопътеките до връх Острич или връх Висок.

 

На 2 ноември в град Тетевен се проведоха финалите на първенството за деца, зона Северозапад 2012/2013. Събитието бе част от празничната програма по случай 148 години от освобождението на града от османско владичество. Организатори на спортната проява са Община Тетевен, ФК „Озрен“ – с. Голям извор, ОС на БФС – Ловеч.

Събитието бе открито от главния организатор на турнира – Румен Трифонов и началника на отдел „Култура, спорт, образование и туризъм“ при Община Тетевен – Стефан Стефанов.

Във финалите взеха участие първите четири отбора от редовния сезон в първенството /съставено от 17 отбора/, а именно - ФК „Озрен“ – с. Голям извор, ФК „Венци 2022“ – гр. Искър, ФК „Оряхово“ – гр. Оряхово и ФК „Пещера“ – с. Галата.

Спортното събитие представи на всички присъстващи интересни срещи, напрегнати и вълнуващи моменти, много емоции, невероятни отигравания и голове. В края на състезанието бе определен и победителят в първенството, а заслужено това бе отборът на ФК „Озрен“ – с. Голям извор. На втора позиция се класира тимът на ФК „Венци“ – гр. Искър, а на трето място останаха играчите на ФК „Оряхово“ – гр. Оряхово.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и народният представител Красимир Красимиров наградиха най-добрите отбори и индивидуални изпълнители. Д-р Бояджиева и г-н Красимиров получиха и награди за приноса им в развитието на първенствата по футбол за деца в Северозападна България.  

Тетевен

 bottom logo teteven new green

Актуално от Общински съвет

За региона

  Меню