Новини от региона
В село Рибарица се състоя 17-то издание на събитието „Дни на планинската вода“, което има за цел да се обърне внимание на важността на водата и природното богатство на региона. Събитието беше открито проф. Игнат Игнатов – дългогодишен изследовател на водата и природните явления, а приветствия отправиха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски и кметът на село Рибарица - Пенка Ганева.
В инициативата с интерес се включиха ученици и учители от ОУ „Георги Бенковски“ – с. Рибарица, както и жители на селото, които с интерес изслушаха беседата на проф. Игнатов. Той представи резултати от лицензирана лаборатория „Евротест контрол“ и обобщен спектрален анализ за извор „Пейова чешма“.
Професорът сподели своите наблюдения, като отбеляза, че водата от този планински извор е с оптимални концентрации на калций, магнезий и бикарбонатни йони. Той допълни, че има и оптимални концентрации на натриеви и калиеви йони, а водата не е толкова „твърда“ и има много приятен вкус.
След официалната част, проф. Игнатов посети ОУ „Георги Бенковски“ в селото, където проведе открит урок със специална научно-познавателна насоченост. Събитието остави трайни впечатления сред учениците и подчерта още веднъж значимостта на научния подход към опазването на природните ресурси.
„Дни на планинската вода“ се утвърждава през годините като ценна образователна и екологична инициатива, която обединява традиция и наука. Събитието насърчава опазването на природната среда и развива интереса на младите към науката и екологията.
На 15 юни в ОУ “ Васил Левски” с. Голям извор официално беше открит нов модерен STEM център. Лентата на новата придобивка прерязаха директорката на училището – Даниела Василева, зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски и председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева. Сред присъстващите на събитието бяха още – зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, кметът на с. Голям извор – Илиян Маринов, главен експерт "Образование“ – Петя Вълова и др.
С изграждането на STEM центъра са обособени три високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи в направленията „Дизайн и 3D Прототипиране“ и „Природни науки“. Центърът разполага с дигитален микроскоп, 3D принтер и скенер, резач на 3D модели, комплект за виртуална реалност, комплекти за лабораторни упражнения по Биология, Химия и Физика и др.
С помощта на STEM центъра ще се даде възможност, както на учениците, така и на учителите да се обучават чрез преживяване и да могат да се докоснат до високото-технологични решения, които да подпомагат самият учебен процес.
STEM кабинетът се финансира от Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/.
На 19 юни /петък/ Община Тетевен и БалБок Инженеринг организират мобилен събирателен пункт за безплатно приемане на опасни отпадъци от домакинствата. Той ще бъде позициониран на пл. "Сава Младенов" от 10.00ч. до 16.00ч. и ще приема - лекарства с изтекъл срок на годност, живак, живачни термометри, бои, лакове и разредители, лепила, пяна, силикон, мастила и тонери, домакински препарати / битова химия, фотографски материали, киселини и основи, пестициди и други препарати за растителна защита и борба с вредители, празни опаковки, обозначени със символите за опасност и др.
Националната Система за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата успешно функционира в страната от 2014 г. насам. Тя обхваща не само разделното събиране, но и всички дейности по окончателно обезвреждане на събраните опасни битови отпадъци.
На 20 юни в град Тетевен ще се проведе юбилейното десето издание на Празника на Тетевенската саламура и ракия. Събитието ще се състои на площад „Сава Младенов“ с начален час 10.00 ч. и ще събере жители и гости на града, почитатели на българските традиции, кулинарията и фолклора.
През годините празникът се утвърди като едно от най-разпознаваемите събития в културния календар на Община Тетевен, превръщайки се в символ на местната идентичност, гостоприемство и стремеж към съхраняване на богатото културно наследство на Тетевенския край.
В центъра на празника е тетевенската саламура – традиционно рибно ястие с дългогодишна история, предавано от поколение на поколение. Гостите ще имат възможност да наблюдават приготвянето на саламура по автентични рецепти и технологии, съхранили през годините характерния вкус на това емблематично за района ястие.
Специално място ще заеме и тетевенската сливова ракия – един от най-разпознаваемите символи на Тетевен. Известна със своето качество и характерен вкус, тя е неразделна част от местните традиции и гостоприемство.
Посетителите ще могат да се насладят на дегустации на традиционни местни ястия и напитки, както и на богата културна програма с участието на Пепи Христозова и местни фолклорни състави, които ще допринесат за празничната атмосфера с изпълнения на български народни песни и танци. Участие в празника ще вземат представители на кметствата, читалищата, Планинска спасителна служба - Тетевен, хотелиери, ресторантьори, учебни заведения и др.
На 13 юни в местността „Десеткар“, село Черни Вит, се проведе възпоменателно честване по случай 150-та годишнина от героичната гибел на двамата Ботеви четници - капитан Никола Войновски и Илия Пандурски. Събитието се организира всяка година на това място от Кметство Черни Вит и НЧ ,,Христо Смирненски 1925 г.“ – с. Черни Вит.
Приветствие отправи кметът на селото - Цветослава Христова, а поздравителен адрес бе получен от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.
Сред присъстващите на събитието бяха секретарят на Община Тетевен - Цветелина Стоянова, семейство Ваня и Ташко Делийски - почетни жители на с. Черни Вит, кметът на с. Дивчовото - Атанас Атанасов, жители и гости на село Черни Вит.
Всички присъстващи отдадоха почит към саможертвата на героите с едноминутно мълчание, след което бяха поднесени цветя пред паметника на героите от името на: Община Тетевен, Кметство Черни Вит и Кметство – Дивчовото, НЧ ,,Христо Смирненски 1925 г.“ – с. Черни Вит, пенсионерски клуб „Три поколения“ - с. Черни Вит, ОУ „Георги Бенковски“ – с. Черни Вит, СВВБ – Тетевен, НД „Традиция“ – Тетевен, „Сдружение за възраждане и европейско развитие на с. Гложене“, граждани.
Краят на програмата бе сложен от членове на клуб „Традиция“, които с „жива“ картина пресъздадоха последните мигове от живота на капитан Никола Войновски и Илия Милчев Пандурски.
Снимки от събитието може да видите тук: https://www.facebook.com/share/p/19Bu96pk1M/
На 13 юни в Тетевен се проведе десетото юбилейно издание на Областния фолклорен фестивал „Тройче“, който е под патронажа на областния управител на Ловеч. НЧ „Съгласие 1869“ събра около 300 участници от 14 танцови състава от Тетевен, Рибарица, Български извор, Ловеч, Ябланица и Троян. Събитието бе открито от зам.-кмета на Община Тетевен – Борис Врабевски, който поздрави присъстващите и пожела успех на участниците.
В продължение на няколко часа участниците демонстрираха талант, артистичност и любов към българските традиции. Изпълненията бяха оценявани от компетентно жури, съставено от Албена Кръстева – художествен ръководител и хореограф на Фолклорен танцов ансамбъл „Дъга“ – Плевен, Мариян Туджаров – ръководител на народния оркестър и школата по гъдулка към Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ при ЦПЛР – Плевен, Илиан Илиев – преподавател по специалност „Български танци“ в Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ и хореограф на танцовия състав на НЧ „Христо Ботев“ – Плевен.
Събитието беше закрито от областния управител на Ловеч – Пламен Христов. Той отправи специални благодарности към всички участници като ги определи като едни от най-добрите в страната. Г-н Христов благодари и на организаторите в лицето на Община Тетевен, а на финала връчи специалната статуетка – символ на фестивала, на следващите домакини – Община Угърчин.
Ето и победителите в оспорваната конкурсна програма:
В първа възрастова група – Танцови състави, журито присъди:
- I място – ДТС „Пъстроцвет – мъници“ – Тетевен;
- II място – ДФА „Траяна“ – Троян;
- III място – ДТС „Севернячета“ – Тетевен и ДТС „Хоротропче“ – с. Български извор.
В танцовите състави – втора възрастова група класирането бе:
- I място – ДФА „Траяна“ – Троян;
- II място – ДЮТС „Ловчанче“ – Ловеч;
- III място – Група по народни танци „Сава Младенов“ – Тетевен.
В трета възрастова група – танцови състави, първото място бе присъдено на ТС „Ябланска огърлица“ – Ябланица, а при камерните танцови състави – второ място бе отредено на ФТС „Сборенка“ – Рибарица.
В камерните танцови състави – втора възрастова група, отличията получиха:
- I място – ДТС „Пъстра броеница“ – с. Български извор;
- II място – ДТС „Пъстроцвет“ – Тетевен;
- III място – ДТС „Рипни-тропни“ – Рибарица.
Журито връчи и специални награди. Наградата на кмета на Община Тетевен бе присъдена на МТШ „Стефанови“, а специалната награда на Областния управител на Ловеч получи ДТШ „Талант“ – Ябланица.
На 13 юни в град Тетевен ще се проведе 10-то издание на фолклорния фестивал „Тройче“. Събитието е с начален час 10.30 ч., а на площад „Сава Младенов“ своето майсторство ще покажат 350 участници от 14 танцови състава.
Фестивалът има конкурсен характер, най-добрите ще определи жури в състав: Албена Кръстева – художествен ръководител и хореограф на Фолклорен танцов ансамбъл „Дъга“ – Плевен, Мариян Туджаров – ръководител на народния оркестър и школата по гъдулка към Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ при ЦПЛР – Плевен, Илиан Илиев – преподавател по специалност „Български танци“ в Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ и хореограф на танцовия състав на НЧ „Христо Ботев“ – Плевен.
Мисията на областния фолклорен фестивал „Тройче“ е да даде възможност за изява на талантите от любителското фолклорно танцово изкуство във всички възрастови групи, организирани към читалища, училища, културни центрове и институции, сдружения на територията на област Ловеч. Целта е да се стимулират хореографите да творят и създават нови произведения, ръководителите да обновяват разнообразието в репертоара, а танцьорите да покажат майсторство на изпълненията и вярна интерпретация.
Събитието преминава под патронажа на областния управител на Ловеч, а всяка година различен град от областта е домакин на фестивала. Второто му издание – през 2017 г., отново бе в гр. Тетевен.
На 30 май в салона на НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен се състоя специалната прожекция на късометражния филм "Моя дядо Иван" на българо-канадския режисьора Камен Стайков. Продукцията е създадена в сътрудничество с екипи от Ню Йорк и Ванкувър и е заснета именно в Тетевен. Лентата разказва лична, трогателна история и представя красивата природа и възрожденския дух на региона пред международна публика.
На прожекцията присъстваха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът – Тони Стоев, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, актьорите и част от екипа, заснел филма, близки и роднини на режисьора, жители и гости на Тетевен.
В края на филма, д-р Бояджиева отправи своите приветствия към присъстващите, като специално поздрави г-н Стайков за невероятната прожекция. Тя подчерта, че това е история, която докосва сърцето, а емоциите те завладяват още от самото начало и не те оставят до края, превръщайки всяка сцена в истинско и запомнящо се преживяване.
На сцената се качиха и актьорите от лентата - Любомир Бъчваров, Янина Кашева, Никола Найденов, Виктор Попов и оператора - Шарл Дегание (Charles Desgagne). Те получиха символични подаръци от кмета на Тетевен, а за г-н Стайков бе подготвена и специална изненада – картина на Тетевенския манастир „Св. Пророк Илия“, за да му напомня за неговите корени.
От своя страна г-н Стайков изказа благодарности на всички, които са допринесли за заснемането на филма. Той благодари на д-р Бояджиева за съдействието, на треньора Стефчо Маринов – Стьопата, за чудесното сътрудничество и работа с отбора на ФК „Бенковски“ – гр. Тетевен, на ръководителя на музикално-танцова школа „Стефанови“ - Виктория Стефанова, както и на талантливите деца от школата. Благодарности бяха отправени към Йонита Кръстева за нейната помощ в организацията, както и към фирма „Вит Автотранспорт“ и Младен Алексиев за неговата безценна подкрепа.
Камен Стайков е режисьор от Канада, чиито корени са тясно свързани с България. В момента той е студент в програмата „Кино и телевизия“ в университета в Ню Йорк /New York University/.
Първият му късометражен филм, „Последното прослушване“ (The Last Audition), е прожектиран на множество фестивали, сред които 19-то издание на международния филмов фестивал In the Palace Film Festival, който е сред признатите от Академията фестивали за квалификация за наградите „Оскар“, както и Carmarthen Bay Film Festival, признат за квалификация за наградите БАФТА. Филмът е представен и в Hollywood North Magazine в рубриката „Talent on Tap“.
Оттогава той завършва още няколко късометражни филма, сред които „Докато смъртта произнесе името ми“ (Till Death Calls My Name) и „Без теб“ (Without You), които вече започват своите фестивални прожекции.
В творчеството си Камен се фокусира върху теми, които вдъхновяват хората да следват мечтите си, да откриват себе си и най-вече да следват сърцето си.
На 29 май в ОУ "Георги Бенковски" - с. Рибарица отвори врати нов STEM кабинет. Сред присъстващите на събитието бяха – председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Рибарица Пенка Ганева, главен експерт "Образование“ – Петя Вълова, родители и др.
Това е значимо събитие за нашето училище и за цялата местна общност, защото поставя началото на едно и ново и модерно образователно пространство, в което знанието, науката и технологиите ще вдъхновяват нашите ученици да учат, изследват и създават, каза директорът на училището – Таня Кръстева, в своето слово към присъстващите.
STEM кабинетът е оборудван в направлението "Природни науки " и "Зелени технологии и устойчиво развитие". Той разполага с електронен микроскоп, четири микроскопа, два телескопа, комплекти за лабораторни упражнения по Биология, Химия и Физика. На разположение са и няколко вида конструктори за получаване на соларна енергия, уреди за изследване на почва, нагледни макети, микроскопски препарати и др.
STEM кабинетът е по проект "Училищна СТЕМ среда" и се финансира от Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/.
На 29 май бе отбелязана 147-ата годишнина от смъртта на един от най-смелите и достойни синове на Тетевен и България - Баньо Маринов.
Събитието се проведе пред паметника на героя в град Тетевен, където началникът на отдел „Култура, спорт, образование и туризъм“ – Стефан Стефанов и председателят на ОбС - Тетевен – Мария Стойчева приветстваха събралите се. Те припомниха славния житейски път на Баньо Маринов, подчертавайки неговата смелост и себеотрицание в борбата за свободата на България.
В знак на признание и преклонение пред делото на Баньо Маринов, пред неговия паметник бяха поднесени цветя от: Община Тетевен, ОбС – Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, СВВБ – Тетевен, ученици от НПГГСД „Сава Младенов“ и ПГСЕУ – гр. Тетевен, ДГ „Детелина“ – гр. Тетевен, родственици на Баньо Маринов, граждани и др.
Събитието още веднъж напомни, че героизмът не се забравя, а паметта за саможертвата продължава да живее в сърцата на признателния народ.

